2014/2015.
PREDAVANJE prof. dr BRANKA TOŠOVIĆA
U organizaciji Katedre za maternje i strane jezike i Jezičkog kluba Visoke škole strukovnih studija za vaspitače „Mihailo Palov”, u četvrtak, 30. oktobra 2014. godine, održano je predavanje prof. dr Branka Tošovića. Kao lingvista, dr Tošović je redovni profesor Instituta za slavistiku Univerziteta u Gracu u Austriji, a profesore i studente Visoke škole je detaljno upoznao sa stvaralaštvom za decu Branka Ćopića.
Naučna delatnost profesora dr Branka Tošovića posvećena je celini lingvistike i posebno, gramatici, stilistici, opštoj lingvistici, kontrastivnoj lingvistici, sociolingvistici i kompjuterskoj lingvistici. Izmedju ostalog, objavio je preko 250 naučnih radova i više knjiga, pokrenuo je u Gracu trogodišnji međunarodni projekat „Razlike između bosanskog/bošnjačkog, hrvatskog i srpskog jezika”, osnivač je slavističkog lingvističkog portala Gralis (http://www-gewi.uni-graz.at/gralis). Trenutno, intenzivno radi na izradi paralelnih elektronskih korpusa za više slovenskih jezika. Više o bogatoj biografiji profesora Tošovića, možete pročitati u pozivu na predavanje, a detaljnu bibliografiju možete pronaći na adresi: http://www-gewi.uni-graz.at/gralis-alt/php/en/Biblio/Tosovic_biblio.php
[nggallery id=134]
|
|
PROJEKAT OSTRVA – I deo seminara
U subotu i nedelju, 25. i 26. oktobra na Visokoj školi održan je prvi deo seminara u okviru projekta OSTRVA/ISLANDS, koje sprovodi udruženje BAZAART, Beograd, u saradnji sa Visokom školom strukovnih studija za vaspitače „Mihailo Palov” u Vršcu.
Program je razvijen kroz projekat IDEAL: Dramska edukacija za interkulturalno učenje, koji su finansirali Delegacija Evropske Unije u Beogradu i Ministarstvo omladine i sporta Republike Srbije. Program IDEAL dobio je akreditaciju Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije za školsku 2014/15. i 2015/16. godinu.
Prvog dana program je bio prilagođen radu sa studentima naše Škole i obuhvatio je sledeće module:
Modul 1: Kultura i identitet: Kako me vidiš? Zagonetno predstavljanje.
Modul 2: Sličnosti i različitosti: Koliko smo slični, koliko smo različiti? Hoću-neću da se družim.
Modul 3: Diskriminacija, konflikti, ljudska prava i odgovornosti: Strip portreti, Živi strip, Slike iz života, Dramska razrada rezultata.
Program drugog radnog dana upoznao je učesnike sa preradom programa za rad sa decom predškolskog uzrasta i/ili učenicima nižih razreda osnovne škole. Tematske celine bile su iste kao u programu prvog dana (kultura i identitet, sličnosti i različitosti, diskriminacija, konflikti, ljudska prava i odgovornosti), a pristup je bio prilagođen ciljnom uzrastu. Praktične vežbe završile su se refleksijom o programskim iskustvima.
Rad će se nastaviti sledećim radionicama/seminarima:
MA Ljiljana Kelemen
[nggallery id=133]
|
|
PREDAVANJE mr GORDANE ILIĆ MARKOVIĆ
U ponedeljak, 27. oktobra 2014. godine u malom amfiteatru Visoke škole održano je predavanje mr Gordane Ilić Marković, filologa i magistra slavistike, predavača iz oblasti lingvistike i didaktike na Odseku za slavistiku Univerziteta u Beču. Mr Gordana Ilić Marković je studirala klasične nauke na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu i japanologiju i slavistiku na Univerzitetu u Beču, gde je trenutno doktorand na Odseku za primenjenu lingvistiku. Glavne oblasti istraživačkog rada su joj južnoslovensko-austrijske jezičke i kulturne veze, višejezičnost i metode nastave stranog jezika. Objavila je više stručnih radova na srpskom i nemačkom jeziku, književne prevode na nemački jezik, koizdavač je zbornika naučnih radova o Savi Mrkalju i autor knjige o srpskoj književnosti i štampi Prvog svetskog rata. Aktivno je učestvovala u osmišljavanju i realizaciji mnogobrojnih interkulturalnih projekata, a već dugi niz godina održava i saradnju sa prosvetnim i kulturnim radnicima iz Vršca.
[nggallery id=132]
|
|
KONFERENCIJA METODIČKI DANI 2014.
Na ovogodišnjoj Međunarodnoj interdisciplinarnoj naučno-stručnoj konferencija Metodički dani (International scientific conference Methodical days 2014) održanoj 25.10.2014. u Kikindi pod naslovom ,,Kompetencije vaspitača za društvo znanja" aktivno su učestvovali i profesori naše škole. Dr Miloš Đorđević je izložio rad na temu ,,Modernizacija nastave dečje književnosti u vrtiću (teorija, poetika i praksa)“. U istoj radnoj sekciji, učestvovala je i mr Ivana Đorđev izlaganjem na temu ,,Stavovi vaspitača kao putokazi ka unapređivanju kulture govora darovite dece“. Apstrakti radova objavljeni su u Zborniku rezimea Visoke škole strukovnih studija za obrazovanje vaspitača u Kikindi. Ova konferencija prepoznata je od strane Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja kao oblik stalnog stručnog usavršavanja nastavnika, vaspitača i stručnih saradnika.
[nggallery id=131]
|
|
NAUČNA KONFERENCIJA U TEMIŠVARU, Rumunija
Na Zapadnom Univerzitetu u Temišvaru je od 14 – 15.10.2014 održana naučna konferencija „Živo nasledje – istraživanja, pitanja, odgovori“ kao rezultat višemesečnih aktivnosti i istraživanja u sklopu pograničnog projekta Rumunija-Srbija. U realizaciji ovog projekta uključeni su Zapadni Univerzitet u Temišvaru, nosilac projekta, Trgovinska Industrijska i Poljoprivredna Komora Županije Timiš. Interkulturalni Institut iz Temišvara i Opština Grada Kikinda.
U terenska istraživanja tokom leta 2014 godine koja su imala za cilj identifikaciju znamenitosti kulture i kulturne baštine pogranične oblasti bila su uključena 8 istraživača i 40 studenata sa Zapadnog Univerziteta iz Temišvara, koji su intervjuisali 172 osobe, snimili su 23 504 fotografija i obišli 44 mesta u rumunskom i srpskom Banatu.
Na naučnoj konferenciji održanoj u Temišvaru, prisustvovala je i dr Eufrozina Greonjanc, profesor Visoke Škole sa radom De Paște, ca pe la noi prin Banat, (Uskrs, kod nas u Banatu), kao rezultat višegodišnjih istraživanja i istraživačkog rada sa studentima Zapadnog Univerziteta iz Temišvara, 2014. godine u Kikindi i okolnim mestima.
[nggallery id=130]
|
|
SIMPOZIJUM U ZRENJANINU
U Zrenjaninu je 17.10.2014. godine, održan Međunarodni naučni simpozijum Književnost i pisani mediji u Banatu, kome je kao učesnik i moderator sekcije – Književnost, prisustvovala i dr Brinduša Žujka, profesor Visoke škole. Tom prilikom, ona je predstavila i svoj rad – Personaje feminine în lumea romanului românesc din Voivodina (Ženski likovi u svetu rumunskog romana iz Vojvodine).
Organizatori simpozijuma su bili Zavod za kulturu vojvođanskih Rumuna (Institutul de Cultură al Românilor din Voivodina) i temišvarski Institut za banatske studije ,,Titu Maioresku” – filijala Rumunske akademije u Bukureštu (Institutul de Studii Banatice ,,Titu Maiorescu” din Timişoara al Academiei Române din Bucureşti), u saradnji sa Rumunskim društvom (fondacija) za etnografiju i folklor iz Vojvodine (Societatea (Fundaţia) Română de Etnografie şi Folclor din Voivodina).
|
|
NAUČNI SKUP U TEMIŠVARU, Rumunija
Na naučnom skupu Materijalna i duhovna kultura Srba u multietničkim sredinama i/ili perifernim oblastima, koji se održava od 17-19. oktobar 2014. godine dr Miloš M. Đorđević će na Zapadnom univerzitetu u Temišvaru podneti referat Nacionalni i stvaralački prostor (Iskušenja i odbrana kulturnog identiteta Slavomira Gvozdenovića).
U Rezimeu rada piše:
Rad osvetljava poeziju i poetiku Slavomira Gvozdenovića i njegovo stvaralačko opredeljenje da na praktičan način brani kulturni identitet. On ima svest o tome da se kulturni indetitet nalazi u jeziku.
Gvozdenović piše, kako u stihu imenuje pesnički i istorijski prostor: izgubljen u nevoljama dve države. On se neprestano pitao: Gde svoje telo da sakrijem? Odgovor je našao u kreativnom i praktičnom opredeljenju da paralelno piše: tragajući za onim što nema i raspolažući sa onim što ima. I tako je odgovorio izazovu odbrane i stvaranja kulturnog obrasca i identiteta kao smisla i suštine svoje poezije i poetike ili samog postojanja.
|
|
MEĐUNARODNI NAUČNI SKUP U GRACU, Austrija
Na međunarodnom naučnom skupu Instituta za slavistiku Univerziteta u Gracu održanom od 25 – 27. septembra u Gracu, posvećenom romanu Iva Andrića "Prokleta avlija" profesor Visoke škole dr Miloš Đorđević podneo je referat „Retorika naslova Prokleta avlija (Promena paradigme značenja metafore prokleta avlija u istorijskom i kulturološkom kontekstu).“
U sažetku referata piše:
Etimološki i iskonski naslov Prokleta avlija nesumnjivo imao je istorijsko određenje i upućivao je najpre na osmanski društveni poredak.
Danas je, kazano novim pragmatičnkim i kulturološkim rečnikom, prokleta avlija univerzalna metafora za nasilje i ugrožavanje i ograničavanje čovekovih prava i sloboda.
Rad upućuje na fenomen pomeranja značenja zaveštanih u retorici naslova Andrićevog dela.
|
|
STRUČNO – NAUČNI SKUP U PIROTU
Visoka škola strukovnih studija za obrazovanje vaspitača iz Pirota i Srpska akademija obrazovanja organizovale su ove, kao i prethodne godine, stručno-naučni skup sa međunarodnim učešćem pod nazivom „Holistički pristupi u predškolskoj pedagogiji – teorija i praksa“ (HOLIPRI 2014). Na Skupu, održanom 10. i 11. oktobra 2014. godine učestvovale su i Snežana Prtljaga i Danica Veselinov, nastavnice naše Škole, izlagajući rad na temu „Predškolska ustanova i daroviti“. Cilj rada se ogledao u ukazivanju na značaj holističkog pristupa u vaspitno-obrazovnom radu sa darovitom decom, što su mogli da čuju i prisutni vaspitači s obzirom da su na Skupu, pored naučnika, bili okupljeni i vaspitači praktičari. Na taj način se kroz interakciju naučnika i praktičara doprinosilo naučno-stručnom holizmu, a diskusijom i komunikacijom između učesnika i predlozima otvarao se put obogaćivanju vaspitno-obrazovne prakse u našim predškolskim ustanovama.
|
|
KONFERENCIJA U INEU (Jenopolje), Rumunija
Profesor Visoke škole dr Mirča Maran učestvovao je 3. i 4. oktobra 2014. na naučnoj konferenciji "Mit, legenda i istorija u dolini Kriša", koja je održana u Ineu (Jenopolje) u organizaciji Državnog arhiva iz Arada.
[nggallery id=128]
|
|
KONFERENCIJA U PORTOROŽU, Slovenija
Dr Nataša Sturza-Milić je od 2. do 4. oktobra 2014. godine učestvovala na 8. Međunarodnoj internacionalnoj konferenciji "Otrok v gibanju – Kineziologija – pot zdravja" održanoj u Portorožu u Sloveniji, u organizaciji: Univerza na Primorskem, Znanstveno-raziskovalno središče, University of Primorska, Science and Research Centre.
Naziv rada i saopštenja, dr Nataše Sturza-Milić, objavljenog u Zborniku radova (naučni deo) je: Advanced Motor Behavior in Different Period of Childhood (Napredno motoričko ponašanje u različitim periodima detinjstva).
Elektronska publikacija navedenog Zbornika radova je dostupna na: http://ovg.upr.si
[nggallery id=129]
|
|
POČETAK NOVE ŠKOLSKE GODINE
U Velikom amfiteatru Visoke škole danas, u sredu 01. oktobra 2014. godine, održana je svečanost povodom početka nove školske godine u prisustvu velikog broja gostiju. Svojim prisustvom svečanost su uveličali i predstavnici Kancelarije za inkluziju Roma Vlade AP Vojvodine, na čelu sa direktorom, gospodinom Dušanom Jovanovićem i Vladimir Stanojev, član opštinskog veća Opštine Vršac zadužen za područje obrazovanja.
Direktorica Visoke škole doc. dr Jelena Prtljaga obratila se prisutnima sledećim rečima:
Uvaženi gosti, Poštovane kolege, profesori i studenti,
Pozdravljam vas sa iskrenom radošću i dozom ponosa, ljudske i naučne časti, i zahvaljujem vam što svojim prisustvom uveličavate ovaj za Visoku školu u Vršcu važan trenutak.
U životu jedne obrazovne ustanove početak nove akademske godine predstavlja slavljenje ideala kojima teži. Ovde, u kraju gde se ukrštaju jaki vetrovi, u nedrima najrodnijih vinograda, gde se grle različite kulture, neguje se i razvija, kroz naučne reči i lična dela svih zaposlenih i studenata, ono što je uzvišeno, časno i veliko u ljudskom rodu – vaspitanje i plodno podizanje novih naraštaja.
Visoka škola strukovnih studija za vaspitače, koja nosi ime znamenitog pedagoškog radnika prof. dr Mihaila Palova, postoji kao akreditovana i reakreditovana visoka škola sedam godina, ali su u nju utkana mnoga znanja, stremljenja i postignuća nekadašnje Pedagoške akademije, osnovane davne 1973, te Više škole za obrazovanje vaspitača.
U ovoj školi govori se i uči na tri jezika: na srpskom, rumunskom i romskom jeziku; prožima se i neguje zajednički život više kultura.
Obrazujući strukovne vaspitače dece predškolskog i jaslenog uzrasta i specijaliste, dobijamo stvaralačku energiju, radost i lepotu kao plodove istrajnog pedagoškog rada. I tu snagu i saznanja koristimo u naučnom i stručnom radu, različitim programima i projektima, sarađujući sa ,,Dečjim vrtićem” u Vršcu, visokim školama, fakultetima i univerzitetima iz naše zemlje, ali i iz Rumunije, Slovenije, Hrvatske, Mađarske, Engleske…
Posebno se radujemo što danas, ovde, vidimo mnoga stara i nova mlada lica, sa ogromnim potencijalima da vaspitavaju. A, vaspitanje je …
… vaspitanje je i moć, i čast, i obaveza, i dar od neba.
Uverena sam da će Visoka škola u Vršcu i ove godine nastojati da ličnim primerom stvara dobru generaciju vaspitača, jer svako dete, po svakom zakonu, zaslužuje da ih ima.
Svečanost je nastavljena muzičko – literarnim delom programa pod nazivom: „Ovde postoji nešto”, čiji su kreatori bili profesori dr Branduša Žujka, dr Eudjen Činč, mr Marija Aleksandrović, mr Ivana Djordjev, MA Ljiljana Kelemen i Jasmina Stolić, a izvodjači studenti Visoke škole i korepetitor iz Muzičke škole „Josif Marinković“ iz Vršca, J. Kentera.
Direktorica doc. dr Jelena Prtljaga uručila je pohvale i poklon – knjige studentima nagradjenim za najbolje diplomske i specijalističke radove u 2013/14. školskoj godini.
Usledila je promocija knjige „Zdravstvena nega dece” autorke dr Dragice Stanojlović, o kojoj je govorila doc. dr Tanja Nedimović, a moderator promocije je bila mr Ivana Djordjev.
Potom su u biblioteci Visoke škole uručene diplome svršenim studentima, a nakon uvodnog predavanja koje je održala mr Viorika Paser, novoupisanim studentima su podeljeni indeksi.
[nggallery id=127]
|