2012/2013.
MUZIČKO LITERARNO PODNE
U četvrtak, 06. juna 2013. godine u 12:00 časova u Malom amfiteatru Visoke škole strukovnih studija za vaspitače „Mihailo Palov“ u Vršcu održano je Muzičko – literarno podne. U literarnom delu programa učestvovali su studenti: Jelena Kalinić, Jovana Savković, Jelena Smiljanić, Miljana Stanković, Tijana Golovinski, Nikolina Dopuđ i Danijel Vojnov. U muzičkom delu programa učestvali su studenti: Nevena Šapinac, Nemanja Jovanov, Bianca Kiss, Ivan Veljković, Ana Kardelis i Valentina Kiš, a moderator je bila Ivana Garić.
Mentori koji su pripremili ovaj dogadjaj su: dr Jon Lelea, dr Aleksandra Gojkov-Rajić i Ljiljana Kelemen.
[nggallery id=74]
DODELA NAGRADE "BILJANA KOVAČEVIĆ VUČO"
U sredu, 19. juna 2013. godine, u Skupštini grada Beograda, gospodinu Slobodanu Jovanoviću dodeljena je Nagrada „Biljana Kovačević-Vučo“ za braniteljke i branitelje ljudskih prava. BKVFond je 2011. godine ustanovio Nagradu, u znak sećanja na Biljanu Kovačević-Vučo, kao zaostavštinu koja odgovara njenom dugogodišnjem radu na promociji ljudskih prava u Srbiji. Nagrada slavi i promoviše hrabre napore braniteljki i branitelja ljudskih prava u Srbiji danas. Žiri sastavljen od branitelja ljudskih prava, za potrebe Nagrade, sledeći definiciju organizacije Amnesty Inernational, pod braniteljima ljudskih prava podrazumeva i bira svaku osobu tj. osobe koje preduzimaju akcije u cilju promocije i zaštite ljudskih prava drugih.
Kandidatkinje i kandidati iz užeg izbora za BKV Nagradu tokom 2012-2013. godine dali su važan doprinos promociji i zaštiti ljudskih prava drugih. U užem izboru za Nagradu, pored Slobodana Jovanovića, Svetlane Šarić, Živorada Brankovića i Valentine Krstić (grupna nominacija) nominovani su i profesori i osoblje Visoke škole za obrazovanje vaspitača u Vršcu (grupna nominacija).
Nominovani su svojim delovanjem poboljšali ili olakšali rad naših škola, našeg pravnog sistema, naših javnih institucija i naših domova, kroz napore da obrazuju vaspitače, kroz kampanju da promene zakonodavstvo kako bi zaštitili decu, kroz borbu protiv korupcije i zloupotrebe javnih funkcija od strane javnih službenika i kroz borbu da se zaštite žene i deca žrtve porodičnog nasilja, a u obrazloženju nominacije profesora i osoblja Visoke škole za obrazovanje vaspitača u Vršcu stoji sledeće: „nominovani za inovativni pristup i važan rad na promeni sistema obrazovanja, kroz uvođenje studijskog programa za obrazovanje vaspitača na romskom jeziku. Tokom školske 2012-2013. godine ova škola izvešće prvu generaciju diplomiranih studenata, školovanih da predaju na romskom jeziku. Tako je u novembru 2012. godine, prva na svom maternjem jeziku u Vršcu diplomirala studentkinja iz Alibunara. Vizionarski rad Visoke škole u Vršcu je važan korak ka promociji i zaštiti prava i kulture najjače marginalizovane manjinske zajednice u Srbiji. Rad profesora i osoblja ove Škole, koji ove školske godine prolazi kroz važnu fazu, predstavlja temeljnu osnovu za budućnost zemlje”.
Školu je za Nagradu predložio profesor Visoke škole dr Rajko Djurić, a na svečanosti povodom dodele Nagrade, kojoj je prisustvovala akademik Grozdanka Gojkov, direktorica Škole, o obrazovanju vaspitača na romskom jeziku, govorio je Dušan Jovanović iz Kancelarije za inkluziju Roma Vlade AP Vojvodine.
Mediji o dodeli Nagrade:
[nggallery id=76]
NAUČNI SKUP U DONJEM MILANOVCU
U organizaciji Društva psihologa Srbije od 29.05. do 1.06.2013. godine održan je 61. Naučno-stručni skup psihologa Srbije u Donjem Milanovcu. Na ovom skupu, čija je glavna tema bila Tri lica psihologije – interdisciplinarnost savremene psihologije, svoj rad na temu Faktori iz domena vaspitanja i uslova odrastanja kao faktori rizika za ispoljavanje vršnjačkog nasilja u osnovnim školama prezentovala je doc.dr Tanja Nedimović.
[nggallery id=75]
PREDSTAVLJENI REZULTATI RADA U OKVIRU PROJEKATA VISOKE ŠKOLE
U sredu, 29. maja 2013. godine u 12:00 časova, uz svečani program je u Malom amfiteatru Škole održano predstavljanje rezultata rada u okviru projekata Visoke škole strukovnih studija za vaspitače „Mihailo Palov“ u Vršcu:
„Od potencijala do postignuća“
„Uloga pedagoške prakse u profesionalizaciji poziva vaspitača“
„Promocija interkulturnih vrednosti kroz istraživački rad i razmenu iskustva“
i svečana dodela sertifikata svim učesnicima, kao i proglašenje nagrađenih radova na konkursu Škole. Fotografije možete pogledati ovde, a rezultate rada i video – muzičke zapise na blogu Visoke škole.
[nggallery id=73]
KONFERENCIJA U SUBOTICI
Dr Nataša Sturza Milić je 25.05.2013. godine učestvovala u radu Međunarodne metodičke naučne konferencije „Efekti nastave metodike na kvalitetnije obrazovanje učitelja i vaspitača“ koja je održana na Učiteljskom fakultetu na mađarskom nastavnom jeziku u Subotici.
Nakon otvaranja konferencije i plenarnih predavanja, dr Nataša Sturza Milić je u okviru sekcije za fizičko vaspitanje prisutnima veoma zapaženo saopštila rad na temu „Razvijanje svesti studenata o značaju svakodnevne fizičke aktivnosti – važan zadatak metodike fizičkog vaspitanja dece predškolskog uzrasta«.
[nggallery id=72]
POSETA UNIVERZITETU "AUREL VLAJKU" U ARADU, RUMUNIJA
U okviru projekta Promocija interkulturnih vrednosti kroz istraživački rad i razmenu iskustava studenata koji je realizovan u suorganizaciji Edukativnog centra za darovite iz Vršca, Visoke škole strukovnih studija za vaspitače "Mihailo Palov u Vršcu i Univerziteta „Aurel Vlajku“ iz Arada, a koji je finansijski podržao i Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje, upravu i nacionalne zajednice, u Aradu je 24.05.2013. godine organizovan susret studenata Visoke škole i Univerziteta, kao i njihovih profesora.
Projekat se, tokom prethodnih meseci, odvijao kroz grupni i samostalni mentorski vođeni rad studenata koji su proučili vaspitne stilove u savremenoj porodici u Banatu sa obe strane granice u zavisnosti od nacionalnog porodičnog okruženja. Cilj ovih aktivnosti bio je unapređenje i promocija interkuturnih vrednosti kod mladih kroz njihov zajednički angažman u istraživačkim projektima manjeg obima u okviru kojih su, u skladu sa izborom svog budućeg zanimanja, ispitali načine podizanja dece, običaje i vaspitne stilove različitih etničkih zajednica na ovim prostorima. Pošto su ustanovili vaspitne stilove u porodicama Srba, Rumuna, Roma, Slovaka i Mađara, studenti su prezentovali svoje nalaze na radionicama i diskutovali o uočenim sličnostima i razlikama. Ovakvi oblici rada bili su izvrsni za usvajanje i razvijanje interkulturnih vrednosti, pošto su pretpostavljali interaktivan odnos između članova timova, uočavanje sličnosti i razlika, poređenja, a samim tim upoznavanje sa drugim kulturama i običajima, uz izražavanje svog mišljenja i stavova, kao i uvažavanje tuđih kroz diskusiju, saradnju i dijalog. Projekat je doprineo boljem poznavanju razlika etničkih grupa, kao i njihovom boljem razumevanju. Rezultati su publikovani u Studentskom biltenu (ovde pročitajte elektronsku verziju, a štampana verzija je dostupna u biblioteci Visoke škole), a prilikom boravka u Aradu organizovana je radionica u velikom amfiteatru Univerziteta i tribina na kojoj su rezultati prezentovani na više jezika.
[nggallery id=70]
KONFERENCIJA U ISTOČNOM SARAJEVU
Od 17. do 19. maja na Filozofskom fakultetu u Istočnom Sarajevu održana je međunarodna konferencija pod nazivom "Nauka i globalizacija". Na konferenciji je učestovalo preko 500 izlagača iz 10 evropskih država. U okviru sekcije za pedagogiju, prof. Grozdanka Gojkov je putem kompjuterske konferencije održala predavanje i dala poseban naučni doprinos konferenciji. Prvog dana konferencije je mr Aleksandra Mandić prezentovala svoj rad pod nazivom "Savremene tehnologije u planiranju i realizaciji nastave matematike".
[nggallery id=69]
23. KONFERENCIJA BAS U TEMIŠVARU
Na Zapadnom Univerzitetu (Univesitatea de Vest) u Temišvaru, na Departmanu za engleski jezik i književnost, održana je 23. Internacionalna konferencija British and American Studies. Dr Jelena Prtljaga je 17.05.2013. godine, na Konferenciji učestvovala kao moderator sekcije "Language Studies" u prepodnevnom delu programa, a svoj rad pod nazivom "Deontic Uses of should and ought to – A Contrastive Approach" je prezentovala u popodnevnim časovima, istog dana.
[nggallery id=68]
PROMOCIJA KNJIGE dr DRAGICE STANOJLOVIĆ
Danas je u organizaciji Jezičkog kluba i Katedri za maternje i strane jezike Visoke škole strukovnih studija za vaspitače „Mihailo Palov” održana promocija knjige „Žrtvenik vremena“ naše uvažene profesorke dr Dragice Stanojlović. Promociji knjige prisustvovao je veliki broj profesora i studenata, a među prisutnima bili su i brojni ljubitelji pisane reči i prijatelji autorke.
U delo su nas, dramatizacijom koju je osmislio profesor dr Miloš Đorđević, uveli glumci vršačkog Narodnog pozorišta „Sterija” Tamara Tamči Toskić i Bojan Belić i naše studentkinje Nevena Kekić i Miljana Stanković, a promociju je vodila Nevena Miljković. Promocija je organizovana i pripremana pod mentorstvom doc. dr Aleksandre Gojkov Rajić i Ljiljane Kelemen. Za muzički momenat pobrinuo se prof. dr Eugen Činč, a za tehničku realizaciju prof. Predrag Prtljaga.
O knjizi su govorili novinar i kritičar Olivija Rusovac i naš profesor dr Miloš Đorđević. Na kraju je autorka svojim konciznim govorom oduševila prisutne.
Današnja promocija knjige predstavlja nastavak tradicionalnog posvećivanja najnovijim naučnim i stručnim, ali i književnim ostvarenjima i deo je projekata „Od potencijala do postignuća“ i „Uloga pedagoške prakse u profesionalizaciji poziva vaspitača” koji se ove godine realizuju u našoj Školi.
[nggallery id=66]
IMR KONFERENCIJA U OPATIJI
Već devetu godinu, kao rezultat saradnje Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Ekonomskog fakulteta u Osijeku – Poslediplomskih studija Management i Pforzheim University, Business School, kao organizatora u saradnji s Ministarstvom znanosti, obrazovanja i športa Republike Hrvatske, u Opatiji je od 10. do 12. maja održana IMR (Interdisciplinary Management Research) konferencija.
Na navedenoj konferenciji učestvovale su i akademik Grozdanka Gojkov i doc. dr Jelena Prtljaga koje su predstavile radove publikovane u Zborniku radova ove konferencije:
Grozdanka Gojkov: Learning Styles as Indicators of Higher Education Quality
Jelena Prtljaga i Aleksandra Gojkov-Rajić: Evaluative Linguistic Resources: Presenting New Insights in the Field of Management
[nggallery id=65]
GENERALNI KONZUL POSETIO ŠKOLU
Novopostavljeni generalni konzul Rumunije u Vršcu, Kosmin Viktor Lotrean (Cosmin Victor Lotreanu) posetio je danas (24.04.2013.) Visoku školu strukovnih studija za obrazovanje vaspitača “Mihailo Palov” u Vršcu. Direktorica i predstavnici Visoke škole razgovarali su sa gospodinom Kozminom Viktorom Lotreanom o različitim oblicima saradnje, a posebno o mogućnostima osmišljavanja budućih projekata u oblasti obrazovanja između Visoke škole i visokoškolskih i drugih obrazovnih institucija u Rumuniji.
[nggallery id=64]
PREDAVANJE dr SANJE LAZAREVIĆ RADAK
U Malom amfiteatru Visoke škole, danas je predavanje na temu Imagologija, postkolonijalna kritika i slike Balkana, održala dr Sanja Lazarević Radak, antropolog, sa zvanjem naučnog saradnika na Balkanološkom institutu SANU u Beogradu. Odlomke iz literature, koje je odabrala dr Sanja Lazarević Radak, čitala je studentkinja Aleksandra Ivanović.
[nggallery id=63]
KONFERENCIJA U PULI
Na Sveučilištu Jurja Dobrile, odjelu za odgojne i obrazovne znanosti u Puli, u Hrvatskoj, održan je 13. medjunarodni znanstveni skup „Dani Mate Demarina“ u periodu od 11. do 12.04.2013. godine. Konferenciju na temu „Obrazovanje za razvoj“ kao uvodničar je, izmedju ostalih, otvorila i prof. dr Grozanka Gojkov, direktorica Visoke škole, prezentujući rezultate i zaključke istraživanja sprovedenog pod nazivom „Inovativni pristupi učenju u visokoškolskoj nastavi”.
Svoje radove na ovoj konferenciji predstavili su i doc. dr Aleksandar Stojanović („Moralnost nastavnika u funkciji razvijanja sistema vrednosti učenika”) i doc. dr Jelena Prtljaga, koja je predstavila rad radjen u koautorstvu sa doc. dr Aleksandrom Gojkov-Rajić (“Novo iz tradicionalnog – inoviranje učenja stranog jezika na osnovu iskustava tradicionalne nastave”).
[nggallery id=62]
GOSTOVANJE prof. dr VLADIMIRA OSOLNIKA
U četvrtak, 11. aprila 2013. gost Visoke škole bio je prof. dr Vladimir Osolnik. U organizaciji Jezičkog kluba i Katedre za maternje i strane jezike, profesor je održao predavanja na teme „Poezija i proza za decu i omladinu u Sloveniji i Srbiji“ i „Njegoš i Andrić“. U muzičkom delu programa učestvovali su: Valentina Kiš i Ivan Veljković, a tekstove iz srpske i slovenačke književnosti za decu i poeziju Petra II Petrovića Njegoša čitale su: Nevena Kekić, Miljana Stanković, Ivana Garić i Nikolina Dopudj. Moderator je bila Ljiljana Kelemen.
[nggallery id=61]
MEDJUNARODNI KOLOKVIJUM: Împotriva uitării/ Protiv zaborava
28.03.2013. god. Branduša Žujka učestvovala je, u Pančevu, na tematskom međunarodnom kolokvijumu: Împotriva uitării/ Protiv zaborava, sa radom Apus de răsărit şi amprentele timpului efemer / Sumrak svitanja i tragovi efemernog vremena.
Manifestaciju je organizovala Novinsko izdavačka ustanova „Libertatea“ i Časopis za književnost, umetnost i prekograničnu kulturu „Lumina“, povodom obeležavanja 230 god. pisane reči na rumunskom jeziku na našim prostorima.
POSETA SLOVENIJI
Dr Jelena Prtljaga i Predrag Prtljaga i ove godine su prisustvovali medjunarodnoj naučnoj konferenciji Ekologija za bolje sutra, koja se po osmi put organizuje u Murskoj Soboti, u Sloveniji. Ovogodišnja konferencija pod nazivom VIII Mednarodno znanstveni posvet/konferenco Ekologija za boljši jutri – Okoljsko izobraževanje za 21. stoletje, je od 27. do 29. marta 2013. održana u istraživačkom centru – dvorac Rakičan (www.ris-dr.si), u neposrednoj blizini Murske Subote. Profesori naše Škole predstavili su svoj rad, pod nazivom Computer-Related Anglicisms and Linguistic Ecology of Students, koji je publikovan u naučnoj monografiji, a izazvao je povećano interesovanje učesnika konferencije za novoustanovljen pojam i oblast istraživanja pod nazivom ekološka lingvistika.
Ljubazni domaćini omogućili su našim profesorima i upoznavanje sa Pedagoškim fakultetom (http://www.pef.um.si/), Univerziteta u Mariboru, kao i sa znamenitostima i sadržajima, univerzitetskog grada, Maribora. Treba napomenuti da je navedeni Univerzitet, partner Visokoj školi u kandidaturi za Tempus projekat.
[nggallery id=59]
PREDAVANJE I PROMOCIJA KNJIGE AKADEMIKA RADOVANA V. IVANOVIĆA
U četvrtak, 28. marta 2013. godine je, u organizaciji Jezičkog kluba i Katedre za maternje i strane jezike, u Malom amfiteatru Visoke škole strukovnih studija za vaspitače „Mihailo Palov“ u Vršcu, najpre održano predavanje akademika Radomira V. Ivanovića na temu: O romanu „Tom Sojer“ Marka Tvena, a zatim je održana njegova promocija knjige „Snovi i sudbine u narativnoj prozi Mihaila A. Šolohova”. Odlomke iz romana „Tom Sojer“ čitale su članice Jezičkog kluba: Aleksandra Ivanović, Ivana Garić i Nikolina Dopuđ. O knjizi su govorili prof. dr Miloš Đorđević i sam autor. Umetnički deo programa uredili su i obogatili studenti Ivan Veljković i Valentina Kiš. Moderator promocije je bila Ljiljana Kelemen.
[nggallery id=60]
PROMOCIJA KNJIGE dr MIODRAGA MATICKOG
Danas (19.03.2013.) je, u organizaciji Jezičkog kluba i Katedre za maternje i strane jezike, u Malom amfiteatru Visoke škole strukovnih studija za vaspitače „Mihailo Palov“ u Vršcu, održana promocija knjige „Delta“, autora dr Miodraga Matickog. O knjizi su govorili prof. dr Nikola Strajnić i sam autor. Moderator promocije je bila doc. dr Aleksandra Gojkov Rajić, a odlomke iz romana „Delta“ čitale su studentkinje: Aleksandra Ivanović, Nevena Miljković i Ivana Garić. Muzički je ovaj dogadjaj uredio i obogatio, student Ivan Veljković.
[nggallery id=58]
PREDAVANJE dr STIPANA JUKIĆA
U organizaciji Katedre za pedagogiju i psihologiju, Visoke škole stukovnih studija za vaspitače “Mihailo Palov” u Vršcu, 08. marta 2013. u 11:00 časova,kole, održano je predavanje viziting profesora dr Stipana Jukića na temu "Učimo istraživanjem".
[nggallery id=57]
PROMOCIJA KNJIGE dr MILANA MICIĆA
U utorak 26.02.2013. u malom amfiteatru Visoke škole strukovnih studija za vaspitače „Mihailo Palov“ u Vršcu održana je promocija knjige „BANATSKO DUGO ORANJE: esejistička studija iz istorije banatskih Srba“ dr Milana Micića u izdanju Banatskog kulturnog centra iz Novog Miloševa.
Na početku promocije goste, profesore i studente je pozdravio prof. dr Mirča Maran, a zatim je ukratko o Banatskom kulturnom centru, prvom privatnom kulturnom centru u Srbiji, govorio njegov vlasnik i urednik ovog izdanja Radovan Vlahović. O istoriji Banata i ulozi Banata i Banaćana u sveukupnoj istoriji Srba i Srbije govorio je autor dr Milan Micić, a odlomke iz knjige čitala je studentkinja Visoke škole Aleksandra Ivanović. Zanimljivo je, napomenuti, da je promociji prisustovalo više naših sugradjana dobro upoznatih sa aktivnostima Centra iz Novog Miloševa i gospodina Radovana Vlahovića.
[nggallery id=56]
OTVARANJE IZLOŽBE DEČIJIH RADOVA
Danas je u holu Visoke škole strukovnih studija za vaspitače „Mihailo Palov“ otvorena izložba dečijih radova nastalih kao vid usmerene aktivnosti nakon predstave „Novogodišnja priča“, koju su polovinom decembra protekle godine u vršačkim vrtićima izveli studenti naše škole. Pomenute aktivnosti deo su realizacije projekata Visoke škole strukovnih studija za vaspitače „Mihailo Palov“ („Pretvaranje potencijala u postignuća“ i „Uloga pedagoške prakse u profesionalizaciji poziva vaspitača“), koji su koordinirale Katedre za maternje i strane jezike, Jezički klub i Likovna sekcija koja je na čelu sa prof. mr Tomislavom Suheckim upriličila danas otvorenu izložbu. Pored dečijih radova, studenti su istakli i tekstove o fazama dečjeg likovnog izraza uočenim na izloženim crtežima kao i njihovu analizu izvedenu pod mentorstvom profesora mr Tomislava Suheckog. Izložbu je otvorio prof. mr Tomislav Suhecki, koji je tom prilikom prisutne upoznao sa značenjem radova, značajem njihovog pravilnog tumačenja i povukao izvesne paralele između dečijih radova i savremene likovne umetnosti.
[nggallery id=55]
PREDSTAVA "NOVOGODIŠNJA PRIČA"
U okviru projekata „Pretvaranje potencijala u postignuća“ i „Uloga pedagoške prakse u profesionalizaciji poziva vaspitača“ Katedre za maternje i strane jezike i Jezički klub Visoke škole strukovnih studija za vaspitače „Mihailo Palov“ pripremili su predstavu za decu pod nazivom „Novogodišnja priča“ koja je izvedena u „Dečjem vrtiću“.
U predstavi su učestvovali sledeći studenti:
· IVAN VELJKOVIĆ – DEDA MRAZ
· KATARINA MARKOVIĆ – CRVENKAPA
· ELDENA JOVANOVIĆ – VUK
· ALEKSANDRA IVANOVIĆ – PEPELJUGA
· MILENA KRNJIĆ, JASMINA DREGIĆ I EMINA STOJKOV – TRI PRASETA
· OLIVERA JAĆIMOVSKI – USPAVANA LEPOTICA
· IVANA GARIĆ – MEDA
· KRISTINA STERIJAN – SNEŽANA
· MARIJA PRVULOVIĆ – VILA
Reditelj i scenarista predstave je Ivan Veljković, a tehničku podršku pružio je Milan Stokić.
Ista predstava izvedena je i u ponedeljak, 17. decembra 2012. godine u okviru inkluzivne radionice u Domu učenika srednjih škola Vršac, na kojoj su deca iz Udruženja „Otvoreno srce sveta“ Vršac izvela predstavu „Brbljivica“. Posle izvedenih predstava druženje je nastavljeno kroz zajedničko recitovanje, crtanje likova iz predstava i dodelu paketića.
Povodom predstojećih praznika i vremena „darivanja“ studenti su organizovali i akciju prikupljanja dobrovoljnih priloga i tako obezbedili sredstva za slatkiše za decu u Vrtiću i paketiće za decu sa posebnim potrebama.
dr Aleksandra Gojkov Rajić
Ljiljana Kelemen
[nggallery id=54]
GOST VISOKE ŠKOLE – AKADEMIK LIZIKA MIHUC
Katedre za maternje i strane jezike i Jezički klub Visoke škole strukovnih studija za obrazovanje vaspitača „Mihailo Palov“ u Vršcu organizanizatori su promocije knjige „Aradsko pozorište“ akademika Lizike Mariore Mihuc, održane 06. decembra 2012. godine u 11:30 časova u Malom amfiteatru škole. Prisutnim gostima, profesorima i studentima obratila se akademik Grozdanka Gojkov, direktorica Škole, a o knjizi su govorili: prof. dr Ileana Magda, prof. dr Branduša Žujka, prof. dr Miodrag Milin, kao i sama autorka knjige akademik Lizika Mariora Mihuc. Moderator promocije knjige bila je docent dr Aleksandra Gojkov Rajić, dok su odlomak iz knjige (na srpskom i rumunskom jeziku) čitale studentkinje Aleksandra Ivanović i Viorika Turkoane.
[nggallery id=53]
ZMAJEVE DEČJE IGRE – PROMOCIJA
Katedre za maternje i strane jezike i jezički klub Visoke vaspitačke strukovne škole „Mihailo Palov“ organizovali su 14. novembra 2012. u malom amfiteatru još jedno „književno podne“ u okviru koga je studentima naše škole omogućen susret i druženje sa istaknutim savremenim piscima za decu. U okviru ovog susreta održana je i promocija najnovijih izdanja „Zmajevih dečijih igara“ pri čemu su neka od njih poklonjena školskoj biblioteci, kao i prisutnim studentima. Izdavačku delatnost i izdanja „Zmajevih dečijih igara“ predstavili su njen direktor, cenjeni savremeni pisac za decu Dušan Đurđev i Branko Stevanović, jedan od najpoznatijih autora savremene srpske književnosti za decu. Posebnu čast našoj instituciji učinilo je prisustvo trećeg gosta, prof. dr Iva Munćana iz Temišvara, koji je autor ne samo brojnih dvojezičnih (srpski i rumunski) pesama za decu, već i dve dvojezične antologije, srpske i rumunske književnosti za decu. I ovo druženje nastavilo je multikulturnu tradiciju koja na ovim prostorima traje već više od dva veka. Ne samo da su se na njemu sreli pisci pomenute dve susedne zemlje i pesme predstavljali na oba jezika, već su promovisane i dvojezične antologije pesama za decu drugih naroda.
[nggallery id=52]
MEDJUNARODNA KONFERENCIJA U RIMU
Americki univerzitet u Rimu, organizator je Medjunarodne konferencije akademskih disciplina, održane od 29. oktobra do 02. novembra, takodje, u Rimu. Medju učesnicima (više od 250) konferencije iz Evrope, Azije, Afrike i Amerike, nalazili su se i dr Tanja Nedimović, dr Eudjen Činč i dr Mirča Maran, profesori Visoke škole iz Vršca. Rad Kompetencije vaspitača u AP Vojvodini u kontekstu evropskih vrednosti, globalnih promena i bolonjskog procesa, navedeni autori prezentovali su usmeno i odgovarajućim posterom.
[nggallery id=51]
PREDAVANJE I PROMOCIJA KNJIGE
U petak 02.11.2012. godine, u malom amfiteatru Visoke škole strukovnih studija za obrazovanje vaspitača „Mihailo Palov“, predavanje na temu Istorija ne bi smela da se ponovi – osnovni principi na kojima bi trebalo da se temelje interkulturni odnosi u epohi globalizacije (Istoria n-ar mai trebui să se repete – principiile pe care ar trebui să se bazeze relaţiile interculturale în epoca globalizării.), održao je profesor dr Mihail I. Spariosu. Ovaj izuzetno cenjeni profesor engleskog jezika i komparativne književnosti sa Univerziteta u Džordžiji (SAD) svoj obrazovni i profesionalni put otpočeo je na Univerzitetu u Bukureštu gde je diplomirao engleski jezik i zakoračio u akademski svet stekavši svoje prvo zvanje. Bogata profesionalna karijera profesora dr Mihaila I Spariosua ovenčana je ordenom „Rigias Velestinlis“ koji predstavlja priznanje za poznate kulturne ličnosti dijaspore Balkana i koji mu je 2007. godine uručio predsednik Grčke.
U prisustvu velikog broja profesora i studenata, u malom amfiteatru Visoke škole, usledila je promocija knjige Iskušenja Homo Europeusa, akademika Viktora Nojmana (Victor Neumann). Kao profesor istorije, na Zapadnom univerzitetu u Temišvaru, čija je istraživačka pažnja fokusirana na rumunsku i istočnoevropsku intelektualnu istoriju i istoriju političke misli, odnose između većine i manjina u Rumuniji, interkulturalnost i multikulturalnost, akademik Viktor Nojman nosilac je Nacionalnog ordena odanosti u stepenu viteza, dodeljenog za posebne zasluge na polju nauke, umetnosti i prosvete od strane predsednika Rumunije. Pored ordena, dobitnik je i nagrade A. D. Xenopol Rumunske akademije i Diplome o izvrsnosti za čitavo svoje stvaralaštvo u promovisanju grada, od strane Opštine Temišvar.
O knjizi su govorili prof. dr Miodrag Milin, profesor istorije na Univerzitetu Aurel Vlajku u Aradu i dr Miodrag Maticki, naš istaknuti književnik i književni istoričar. Maticki o knjizi „Iskušenja Homo Europaeusa“(Pešić i sinovi, prevod Milisav Firulović, Beograd, 2011), kaže: Viktor Nojman uspešnost procesa nastajanja evropskog čoveka kao nosioca univerzalnih ideja nove civilizacije objašnjava čarobnim trouglom koji određuju: zbližavanje – upoznavanje – dijalog. Po Nojmanu mnogo elemenata čini jedinstvenim prostor koji pokrivaju Hrvatska, Srbija i Banat, dakako podrazumevajući i rumunski deo, kao oblast kulturnih preplitanja Rumuna, Nemaca, Srba, Mađara, Jevreja, Slovaka, Turaka, Bugara, Roma. Po njemu to su tri glavne tačke konvergencije centralno-istočnog mentaliteta, ali i jugo-istočno evropskog.
Gostima i prisutnim profesorima i studentima takodje se obratila se i direktorica Visoke škole akademik Grozdanka Gojkov, moderator promocije je bila doc. dr Aleksandra Gojkov-Rajić, konsekutivni i pismeni prevod je omogućila doc. dr Jelena Prtljaga, a deo teksta iz navedene knjige je čitala Aleksandra Ivanović, student Visoke škole.
Ovde se možete upoznati sa sadržajem predavanja profesora Spariosua. Više informacija o autorima možete pročitati na sajtu u obaveštenjima: dr Mihail Spariosu i dr Viktor Nojman, a u nastavku se nalaze odabrane fotografije sa ovog dogadjaja.
[nggallery id=50]
SVETSKA KONFERENCIJA U BRISELU
U Briselu, prestonici Evropske unije, u periodu od 25. do 28. oktobra održana je 3rd World Conference on Learning, Teaching and Educational Leadership (Treća svetska conferencija o učenju, poučavanju i liderstvu o obrazovanju). Profesori Visoke škole prezentovali su sledeće radove na ovoj konferenciji:
* Cognitive and Learning Styles and a Method of Discourse in Higher Education Teaching, akademika Grozdanke Gojkov, doc. dr Aleksandra Stojanovića i doc. dr Snežane Babić, prezentovao je Aleksandar Stojanović kao koautor.
* Foreign Language Learning as a Factor of Intercultural Tolerance, doc. dr Aleksandre Gojkov-Rajić i doc. dr Jelene Prtljage prezentovala je Jelena Prtljaga kao koautor.
* Sustainable Development from the Standpoint of Future Educators, Predraga Prtljage predstavio je sam autor u poster sekciji ove konferencije.
[nggallery id=49]
DRUGI KONGRES PEDAGOGA U OPATIJI
Akademik Grozdanka Gojkov, direktorica Visoke škole i docent dr Aleksandar Stojanović, profesor Visoke škole, aktivni su učesnici II kongresa pedagoga Hrvatske sa temom Pedagogija i kultura, koji je od 24. do 26. septembra održan u Opatiji. Više informacija moguće je naći na adresi www.pedagogija.hr, u Programu kongresa ili monografiji sa skupa.
[nggallery id=48]
PROMOCIJA KNJIGE – KAD SE AUTOBUS POKVARI
Danas (10.10.2012.) je u organizaciji katedri za maternje i strane jezike i Jezičkog kluba Visoke škole strukovnih studija za obrazovanje vaspitača „Mihailo Palov“ organizovano književno podne u okviru koga je promovisana knjiga pod naslovom Kad se autobus pokvari Bojana Kiša.
O autoru i knjizi veoma nadahnuto su govorila naša dva uvažena gosta: profesorka Danijela Mareš Đilas i naš poznati pisac, ali i dragi kolega specijalista za afirmaciju dečijeg stvaralaštva Branko Stevanović, značajno ime srpske scene književnosti za decu, koji je i ove godine osvojio brojne nagrade u ovoj oblasti.
Realizaciju ove promocije zdušno su pomogli studenti okupljeni oko Jezičkog kluba. U svet Bojanovih priča uvele su nas koleginice Milena Krnjić i Sanja Vajda, a kolega Ivan Veljković pratnjom na klavijaturama doprineo umetničkom raspoloženju.
[nggallery id=47]
DETE U POKRETU – KOPER (SLO)
Od 5. do 8. oktobra 2012. godine,dr Nataša Sturza Milić učestvovala je sa naučnim radom "Odnos između intelektualnih sposobnosti i motoričkog ponašanja dece predškolskog uzrasta" na 7.međunarodnom naučnom i strukovnom simpozijumu "Dete u pokretu" koji je održan u Kopru (Slovenija). Rad je objavljen u Zborniku radova (u delu – naučni radovi).
[nggallery id=46]
MEMORIJAL RADU FLORA
Prof. dr Ileana Magda i prof. dr Branduša Žujka učestvovale su 02.09.2012. na 21. naučno-kulturnoj manifestaciji „Memorijal Radu Flora” u Banatskom Novom Selu. Manifestaciju je organizovalo Društvo za rumunski jezik u Vojvodini, R. Srbije povodom obeležavanja 90-godišnjice od rođenje istaknutog intelektualca iz redova rumunske nacionalne manjine u R. Srbiji i 50-godišnice od osnivanje DRJ u Vojvodini. Dr Branduša Žujka je predstavila rad : „Casa palcenă și partea luminoasă a lumii”; a dr Ileana Magda je govorila o sećanju Radu Flore na njegovo rodno mesto, Banatsko Novo Selo, u knjizi „Detinjstva iz sećanja” (Copilăria din amintiri), „Libertatea”, 1985.
Dr Branduši Žujka i dr Ileani Magda dodeljene su tom prilikom počasne diplome Društva za rumunski jezik u Vojvodini za promovisanje i afirmaciju rumunskog književnog jezika.
OTVORENA NOVA ŠKOLSKA GODINA
Danas je u velikom amfiteatru naše Škole, u prisustvu velikog broja gostiju, studenata prve godine, diplomiranih studenata i specijalizanata, svečano otvorena nova školska godina. Nakon obraćanja direktorice, akademika Grozdanke Gojkov i prigodnog programa, predstavljena je knjiga naše koleginice dr Tanje Nedimović, Agresivnost i vršnjačko nasilje. O knjizi su govorili Adrijan Božin, dr Mikloš Biro i sama autorica.
Diplomiranim studentima i specijalizantima podeljene su diplome, a studenti prve godine prisustvovali su uvodnom predavanju, a nakon toga su im uručeni indeksi.
[nggallery id=45]