Izbor igracke prema detetovim sposobnostima

Nije nužno da dete ima mnogo igračaka, ali bi trebalo da su što raznovrsnije, kako bi podstakle različite dečije interese i sposobnosti. Interesi deteta za različite igračke menjaju se i sa uzrastom.
 
-Govorno-jezičke sposobnosti  razvijaju igračke poput slikovnica,karata i kocaka sa slikama predmeta, boja, slova, igračke za igre uloga (frizera, doktora, prodavnice..) interaktivne igrice na kompjuteru…
 
-Matematičko-logičke sposobnosti kod dece razvijaju igračke koje zahtevaju rešavanje problema, računanje, sastavljanje, rastavljanje, igračke koje sadrže raličite geometrijske oblike i tela, kocke za slaganje, alati…
 
Bolje orjentisanje u prostoru  može se unaprediti igrama sa različitim geometrijskim oblicima poput slagalica, mozaika, geometrijskih figura, lavirinata, bojanki, grafičkih igrica na kompjuteru, igračaka koje se transformišu…
 
 
Muzičke sposobnosti se razvijaju slušanjem muzike koju izvode drugi (cd-i i muzičke igračke koje reprodukuju različite zvukove, tonove i pesmice) ili samim izvođenjem (zvečkom, ksilofonom, klavijaturom, bubnjevima…) i pevanjem (mikrofon i karaoke aparati).
-Telesne sposobnosti se podstiču igračkama koje podstiču različite oblike kretanja (lopte, konopac za preskakanje, penjalice, roleri, bicikl) ,održavanje ravnoteže ili baratanja predmetima (lopte, alati, pribor za slikanje…)
 
Igračke koje podstiču socijalnu komunikaciju i povezivanje sa drugom decom i odraslima, popu društvenih igara (karata, čoveče ne ljuti se, monopol…) ili igre uloga (pribor za kuhinju, prodavnica…) kao i igre prepoznavanja, izražavanja emocija i komunikacije sa drugima.
 
-Igračke za samostalno igranje i igračke koje podstiču koncentraciju  daju uvid u sopstvene sposobnosti i osobine, podstiču razvoj detetove inteligencije. Takve su slagalice, muzičke igračke, knjige i slično. Detetove emocionalne potrebe zadovoljavaju i različite plišane igračke poput medvedića i drugih životinja i likova iz bajki.

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>