Tim koji stvara Andramolje – edukativne, ekološke igračke čine Milijana Lazarević i Marija Malović asistenti na Visokoj školi strukovnih studija za vaspitače „Mihailo Palov“ – Vršac, Vanja Jovanović, profesor engleskog jezika i Marija Kojić, produkt dizajner. Nas četiri smo poželele da sopstvena iskustva mama, pedagoga, dizajnera, nastavnika pretočimo u neki zajednički poduhvat koji će biti u skladu sa našim uverenjem – da deci treba obezbediti smisleno, zdravo i podržavajuće okruženje. Tako se rodila ideja o kreiranju igračka. Istraživale smo najpre kako savremeno društvo oblikuje načine na koje se deca igraju i uče. Uvidele smo da su savremene igračke često oblikovane komercijalnim interesima i perspektivama odraslih, a da je obrazovna vrednost igračaka sve češće u drugom planu. Stoga smo odlučile da pokušamo da učinimo nešto po tom pitanju. Krenule smo da osmišljavamo igračku koja će podržati otvorenu igru dece – igru bez uputstava i bez unapred definisanih ishoda.
Sam naziv igračke – Andramolje – nije slučajno izabran. To je arhaična reč koja označava sitnice bez ikakve materijalne vrednosti; sitnice koje osobe, obično baš deca, skupljaju i čuvaju jer za njih one imaju posebnu vrednost i sa sobom nose neke vrlo lične priče. Stoga smisao i značenja andramolja ne mogu da se procenjuju nekim objektivnim kriterijumima. Njih zapravo određuje osoba kojoj pripadaju. Mi, želimo da našim andramoljama značenje i smisao daju deca koja se njima budu igrala.
Andramolje spadaju u kategoriju nedovršenih igračaka, poznatih i kao open-ended toys. Kod njih nema pravila ni uputstva za igru, pa dete samo osmišljava načine na koje se igra. One dolaze u formi tabli različitih veličina i pratećih elemenata i omogućavaju deci da istražuju, eksperimentišu, kombinuju, pronalaze različita rešenja, stvaraju svoje priče, dele ih sa drugima…
Napravljene su od prirodnih materijala koji neguju dečja čula i povezuju ih sa prirodom, bezbedni su za decu, ne ugrožavaju njihovo zdravlje niti zagađuju životnu sredinu, jer su svi materijali koje koristimo u izradi i pakovanju ekološki.
Nas 4 je ujedinila želja da zajedno stvorimo priču u kojoj bismo svoje kreativne potencijale iskoristile da otvorimo prostor za zajedničko delovanje dece i odraslih. Nismo ni slutile šta nas sve u svetu preduzetništva čeka. Pobeda na konkursu Trag fondacije Zelene ideje dala nam je vetar u leđa da krenemo putem uspostavljanja procesa proizvodnje zasnovanog na principima održivog razvoja i zaštite životne sredine. Na tom putu bilo nam je važno da razvoj Andramolja bude utemeljen na principima solidarnog preduzetništva i transparentnosti, pa smo morale puno da učimo. U tome nam je pomoglo učešće na projektu Novak Đoković Fondacije Originalni lideri.
Na osnovu svih dosadašnjih iskustava nastavljamo da razvijajući Andramolje doprinesemo stvaranju igre beskrajnih mogućnosti i razvoju odgovornog odnosa prema planeti i zajednici kojoj pripadamo.
Više o Andramoljama na: https://andramolje.com/