U petak 04. novembra 2016. godine u amfiteatru Visoke škole za obrazovanje vaspitača u Novom Sadu, održana je Konferencija o usklađivanju studijskih programa za strukovne vaspitače u organizaciji konzorcijuma koji sprovodi projekat TEMPUS TEACH – Harmonization of Preschool Teacher Education Curricula in Serbia (2013-2016).
Konferencija je okupila aktere i praktičare iz sistema predškolskog obrazovanja i vaspitanja (vaspitači i rukovodioci predškolskih ustanova, profesori, direktori i studenti visokih strukovnih škola za obrazovanje vaspitača, rukovodioci udruženja vaspitača, nacionalne, pokrajinske i lokalne obrazovne vlasti, predstavnici stručnih obrazovnih institucija, predstavnici udruženja roditelja, nevladin sektor, mediji) sa dva cilja:
1. da se predstavi proces usklađivanja kurikuluma za strukovne vaspitače i iskustva visokih škola iz Vršca, Novog Sada, Kruševca i Sremske Mitrovice,
2. da se razmotre potrebe i izazovi u oblasti stručnog usavršavanja zaposlenih u sistemu predškolskog obrazovanja i vaspitanja i razmotre mogućnosti za nastavak saradnje u ovoj oblasti.
Na konferenciji su učestvovali i predstavnici partnerskih visokoškolskih institucija iz inostranstva: Mančester Metropolitan Univerziteta, Pedagoškog fakulteta Univerziteta u Mariboru i Koledža Etvos Jozef iz Baje u Mađarskoj.
Ispred Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja učesnike konferencije pozdravila je Anamarija Viček, državni sekretar za doakademsko obrazovanje.
Obraćajući se prisutnima pokrajinski sekretar za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost, dr Zoran Milošević naglasio je važnost dijaloga i povezivanja s prijateljima u okruženju, jer to neminovno utiče i na naš obrazovni i vaspitni sistem.
Direktor ZUOV-a prof. dr Zoran Avramović je u svome obraćanju posebno istakao značaj stručnog usavršavanja, osvrnuvši se na aktuelne projekte koje Zavod planira i trenutno realizuje.
Učesnike konferencije i goste pozdravile su i direktorice Visokih škola iz Novog Sada i Vršca, Jovanka Ulić i Jelena Prtljaga koja je istovremeno i koordinator TEACH projekta.
U radnom delu konferencije, o zajedničkom iskustvu u realizaciji projekta TEACH govorili su: Geraldine Lee-Treweek, Manchester Metropolitan University (UK), Miran Muhič, Univerza v Mariboru (SI), Kanizsai Mária, Eötvös József College (HU), Marko Stojanović, WEBIN Beograd, Ivan Tomić, Visoka škola strukovnih studija za vaspitače u Kruševcu, Tanja Nedimović, Visoka škola strukovnih studija za vaspitače „Mihailo Palov“ Vršac, Otilija Velišek-Braško, Visoka škola strukovnih studija za obrazovanje vaspitača Novi Sad i Gordana Mijailović, Visoka škola strukovnih studija za vaspitače i poslovne informatičare „SIRMIUM“ Sremska Mitrovica. Sesiju je vodila Jelena Prtljaga.
Marko Stojanović (WEBIN Beograd) bio je moderator sledeće sesije pod nazivom Kompetencije vaspitača i stručno usavršavanja zaposlenih u predškolskim ustanovama: izazovi i perspektive. Olivera Todorović, iz Centra za profesionalni razvoj zaposlenih u obrazovanju – ZUOV upoznala je učesnike sa procesom kreiranja obuka, kao i o izazovima u sprovođenju nadzora i osiguranja kvaliteta. O iskustvima u Vojvodini govorila je Radmila Petrović iz Udruženje vaspitača Vojvodine, a iskustva beogradskih vaspitača prenela je Ljiljana Dragutinović, ispred Udruženja vaspitača Beograda.
Nakon konferencije upriličen je koktel za učesnike.
U nastavku možete pogledati fotografije sa Konferencije, kao i priloge u medijima koji govore u prilog činjenici da je Konferencija bila izuzetno dobro medijski ispraćena.

Linkovi:
http://media.rtv.rs/sr_ci/magazin-tv/23581 (prilog počinje u 8 minutu)