Ништа човеку није милије од свог матерњег језика.
А ништа није ружније ни од веће штете
него кад човек не уме ни лепо ни правилно да искаже, нити да правилно напише оно што мисли и што би хтео да искаже или да напише.
(Симић 1922: 2)
Чланица Организације УН за образовање, науку и културу, УНЕСКО, 21. фебруар прогласио је Међународним даном матерњег језика, као сећање на студенте Универзитета у Даки који су се 1952. године залагали да њихов матерњи језик буде проглашен за званични језик. Данас се овај дан обележава са циљем да се подигне свест о значају матерњег језика као дела културног идентитета народа, тачке препознавања, различитости, али и толеранције и разумевања. Основно за очување језика јесте да се преноси деци, да има институционалну подршку, своје писмо, да се негује у предшколским установама, школама, медијима…
Професорка наше школе др Ивана Ђорђев је, са циљем обележавања овога дана, широј културној јавности представила резултате истраживања спроведених са студентима Високе школе струковних студија за васпитаче ,,Михаило Палов” у Вршцу који похађају наставу на српском, румунском и ромском језику. Испитивања су усмерена на откривање и тумачење метафоричких концептуализација будућих васпитача о потреби и значају неговања културе говора. Такође, дат је осврт и на ставове студената о тенденцији ширења и обликовања појма писмености у 21. веку (истраживање је реализовано у коауторству са проф. др Д. Вељковић Станковић, Филолошки факултет, Београд, а презентовано на Шестом међународном конгресу примењене лингвистике данас – Језик, књижевност и интердисциплинарност, Београд, 2018).
Prilog – Regionalna TV Banat Vršac: https://www.youtube.com/watch?v=XRNgoLVfzbE