U Vršcu je 01.07.2016. godine održan 22. Okrugli sto, međunarodni naučni skup, pod nazivom Intrapersonalna darovitost – mogućnosti razvoja. Uvodničari na konferenciji bili su: prof. dr Nenad Suzić, sa Filozofskog fakulteta u Banja Luci, Bosna i Hercegovina, koji je govorio na temu: Podsticanje divergentne produkcije kao osnov kreativnog učenja darovitih i doc. dr Tanja Nedimović, iz Visoke škola strukovnih studija za vaspitače „Mihailo Palov” u Vršcu čija je tema bila: Podsticanje intrapersonalne darovitosti – dometi i ograničenja.
Ovogodišnji 22. okrugli sto o darovitima organizovali su: Visoka škola strukovnih studija za vaspitače „Mihailo Palov” iz Vršca u saradnji sa Univerzitetom „Aurel Vlajku” iz Arada, Rumunija, Univerzitetom „1. decembar 1918.” iz Alba Julije, Rumunija, Univerzitetom „Sv. Kliment Ohridski” iz Bitole, Makedonija i Univerzitetom Metropoliten iz Mančestera. Većina od 80 učesnika iz 9 evropskih država, prijavljenih za učešće na konferenciji, prisustvovalo je skupu koji se odvijao u velikoj Sali Hotela Srbija.
Akademik prof. dr Grozdanka Gojkov ističe, u uvodnim napomenama Zbornika rezimea sa ovog skupa, da je intrapersonalna darovitost poslednjih decenija direktno ili indirektno u fokusu istraživanja darovitosti, jer je kao sposobnost vezana za introspektivne i samorefleksivne kapacitete ličnosti, tj. za duboko razumevanje sebe, sopstvene snage i slabosti, jedinstvenosti i mogućnosti da prati i koordinira sopstvene reakcije, a ovo se dalje nadovezuje na upravljanje kvalitetom obrazovanja i smatra se suštinskom odrednicom strategija održivog razvoja u uslovima visoko kompetitivnog globalnog tržišta. Ova strategija ima u predznaku posebno naglašenu notu inovativnog razvoja koja se zasniva na upravljanju promenama koje se ne zadržavaju na adaptivnim odgovorima okruženju, nego se u osnovama promena naglašavaju nove kompetencije za rad. Među njima posebno istaknuto mesto zauzima spremnost za promene.
Pitanja i refleksije pokrenute u diskusiji na skupu dobri su impulsi za nove ideje, pitanja i dileme za dobrobit darovitih, a i onih koji im služe, pre svih, njihovih mentora i istraživača.
Više fotografija, uvodna izlaganja, Zbornik rezimea… potražite na: