13. Novembra sa početkom u 12:30 održana je panel diskusija koju je organizovalo Ministarstvo zdravlja i Privredna komora Srbije u okviru nacionalne kampanje „Teži ravnoteži“.
Panel diskusija je sastavni deo programa preliminarnog dana 14. kongresa Evropskih udruženja nutricionista ( FENS ), jednog od najvećih događaja koji okuplja eksperte iz ove oblasti.
Panelu su prisustvovali:
- Prim. Dr Snežana Lešević, pedijatar endokrinolog;
- Prof. dr. Sanja Mazić, šef Katedre za medicinu sporta i Katedre za medicinsku fiziologiju Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu;
- Dr Dragana Jović, Institut za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“;
- Dr Marija Đurović, specijalista psihijatrije i psihoterapeut, stručnjak u oblasti poremećaja ishrane, bolnica za psihijatriju KBC „Dragiša Mišović“;
- Dimitrije Ivanović, Privredna komora Srbije.
Sa obzirom na aktuelni problem gojaznosti ne samo u svetu nego i kod nas i podatak da preko 60% odraslog stanovništva u svetu ima problem sa prekomernom težinom, ideja panela je bila da se problem gojaznosti, kao jedan od najbrže rastućih izazova modernog društva sagleda iz svih uglova i da svi zajedno pokušamo da nađemo načine za prevenciju i prevazilaženje ovog problema. Podaci idu u prilog tome da će 51% naše populacije imati dijagnozu gojaznosti u toku života, a da će uzimajući u obzir štetne efekte gojaznosti mladi imati kraći životni vek u odnosu na svoje roditelje. Troškovi lečenja gojaznosti se procenjuju na 3% ukupnog svetskog bruto dohotka.
Poseban akcenat u toku diskusije dat je preventivnim aktivnostima i značaju Savetovališta za gojaznost kao i zdravstveno vaspitnom radu od najmlađeg uzrasta pa sve do odraslog doba. Posebno je istaknut značaj ekonomskog apsekta preventivnih aktivnosti u odnosu na lečenje.
Ministarstvo zdravlja je još 2018-te godine donelo odluku o kampanji prevencije gojaznosti i jedan od vidova prevencije gojaznosti i praćenja zdravstvenog stanja ogleda se u redovnim sportskim sistematskim pregledima dece školskog uzrasta koje podržava 75 Domova zdravlja na teritoriji Republike Srbije. U osnovnim i srednjim školama uveden je dodatni čas fizičkog vaspitanja kao mera prevencije gojaznosti.
Uzimajući u obzir preventivne aktivnosti koje se sprovode na teritoriji Republike Srbije i zdravstveno vaspitni rad na svim nivoima, podaci Batuta ukazuju da se u našoj populaciji povećao unos voća i povrća kao i stepen fizičke aktivnosti u odnosu na 2000-tu godinu kada se sa istraživanjima započelo.
Dr Marija Đurović, specijalista psihijatrije i psihoterapeut, stručnjak u oblasti poremećaja ishrane, bolnica za psihijatriju KBC „Dragiša Mišović“ istakla je značaj ranog rasta i razvoja kod dece, a posebno prve dve godine koje karakteriše period oralnog nagona i taj uzrast se u velikoj meri dovodi sa depresijom i poremećajima u ishrani, a u vezi je i sa mentalnim stanjem u kojem se majke nalaze nakon rođenja deteta kao i sistema podrške koji postoji ili je odsutan.
Preporuke sa panela koje bi trebale da se primenjuju glase:
- Znanja o ishrani i poremećajima mentalnog zdravlja potrebno je uvek sticati isključivo od stručnjaka iz navedenih oblasti
- Ne odlagati lečenje gojaznosti
- Fizička aktivnost je obavezna
- Posećivati Savetovališta za ishranu kada za tim postoji potreba
Panel diskusiji je prisustvovala i izveštaj pripremila:
Marija Milovanović, nastavnik veština