U petak 02.11.2012. godine, u malom amfiteatru Visoke škole strukovnih studija za obrazovanje vaspitača „Mihailo Palov“, predavanje na temu Istorija ne bi smela da se ponovi – osnovni principi na kojima bi trebalo da se temelje interkulturni odnosi u epohi globalizacije (Istoria n-ar mai trebui să se repete – principiile pe care ar trebui să se bazeze relaţiile interculturale în epoca globalizării.), održao je profesor dr Mihail I. Spariosu. Ovaj izuzetno cenjeni profesor engleskog jezika i komparativne književnosti sa Univerziteta u Džordžiji (SAD) svoj obrazovni i profesionalni put otpočeo je na Univerzitetu u Bukureštu gde je diplomirao engleski jezik i zakoračio u akademski svet stekavši svoje prvo zvanje. Bogata profesionalna karijera profesora dr Mihaila I Spariosua ovenčana je ordenom „Rigias Velestinlis“ koji predstavlja priznanje za poznate kulturne ličnosti dijaspore Balkana i koji mu je 2007. godine uručio predsednik Grčke.
U prisustvu velikog broja profesora i studenata, u malom amfiteatru Visoke škole, usledila je promocija knjige Iskušenja Homo Europeusa, akademika Viktora Nojmana (Victor Neumann). Kao profesor istorije, na Zapadnom univerzitetu u Temišvaru, čija je istraživačka pažnja fokusirana na rumunsku i istočnoevropsku intelektualnu istoriju i istoriju političke misli, odnose između većine i manjina u Rumuniji, interkulturalnost i multikulturalnost, akademik Viktor Nojman nosilac je Nacionalnog ordena odanosti u stepenu viteza, dodeljenog za posebne zasluge na polju nauke, umetnosti i prosvete od strane predsednika Rumunije. Pored ordena, dobitnik je i nagrade A. D. Xenopol Rumunske akademije i Diplome o izvrsnosti za čitavo svoje stvaralaštvo u promovisanju grada, od strane Opštine Temišvar.
O knjizi su govorili prof. dr Miodrag Milin, profesor istorije na Univerzitetu Aurel Vlajku u Aradu i dr Miodrag Maticki, naš istaknuti književnik i književni istoričar. Maticki o knjizi „Iskušenja Homo Europaeusa“(Pešić i sinovi, prevod Milisav Firulović, Beograd, 2011), kaže: Viktor Nojman uspešnost procesa nastajanja evropskog čoveka kao nosioca univerzalnih ideja nove civilizacije objašnjava čarobnim trouglom koji određuju: zbližavanje – upoznavanje – dijalog. Po Nojmanu mnogo elemenata čini jedinstvenim prostor koji pokrivaju Hrvatska, Srbija i Banat, dakako podrazumevajući i rumunski deo, kao oblast kulturnih preplitanja Rumuna, Nemaca, Srba, Mađara, Jevreja, Slovaka, Turaka, Bugara, Roma. Po njemu to su tri glavne tačke konvergencije centralno-istočnog mentaliteta, ali i jugo-istočno evropskog.
Gostima i prisutnim profesorima i studentima takodje se obratila se i direktorica Visoke škole akademik Grozdanka Gojkov, moderator promocije je bila doc. dr Aleksandra Gojkov-Rajić, konsekutivni i pismeni prevod je omogućila doc. dr Jelena Prtljaga, a deo teksta iz navedene knjige je čitala Aleksandra Ivanović, student Visoke škole.
Ovde se možete upoznati sa sadržajem predavanja profesora Spariosua. Više informacija o autorima možete pročitati na sajtu u obaveštenjima: dr Mihail Spariosu i dr Viktor Nojman, a u nastavku se nalaze odabrane fotografije sa ovog dogadjaja.























