Danas je u organizaciji katedri za maternje i strane jezike i Jezičkog kluba Visoke škole strukovnih studija za obrazovanje vaspitača „Mihailo Palov“ organizovano književno podne u okviru koga je promovisana knjiga pod naslovom Kad se autobus pokvari Bojana Kiša.
Budući da je naša škola u regionu, pa i šire prepoznata kao institucija koja se već dugo posvećuje pitanjima darovitosti i darovitih uključujući se u niz aktivnosti, od velikih međunarodnih istraživačkih projekata, preko objavljivanja studija iz ove oblasti, do organizovanja okruglih skupova, da pomenemo samo najpoznatije, sa uvek aktuelnim temama iz ove oblasti, koji su već postali čvrsto ukotvljena tačka u kalendarima stručnjaka koji se ovom tematikom bave i za koje se u međuvremenu traži mesto više i iza kojih ostaju sve sadržajniji – toliko da smo polako prešli na elektronski medij – Zbornici, bilo je prirodno da se i u praksi posvetimo ovim pitanjima, što smo i učinili tragajući za darovitim pojedincima u studentskoj populaciji, tj. među našim studentima, pružajući im podršku i pomoć pri ostvarivanju potencijala i njihovoj afirmaciji.
Iz te težnje izrastao je i pomenuti Jezički klub naše dve katedre u kome su se prepoznali i oko koga su se okupili svi oni koji u sebi nose afinitet prema reči, tj. jeziku, bilo da je reč o pisanju, recitovanju, izveštavanju, glumi ili nekom drugom vidu javnih nastupa.
Kao rezultat ovakvog pedagoškog rada u našoj školi, svetlost dana ugledala je i najnovija knjiga naše obimne izdavačke delatnosti, koja ne samo da studentima obezbeđuje neophodnu literaturu, već je i u naučnim krugovima poznata po cenjenim naučnim studijama i prestižnom časopisu „Istraživanja u pedagogiji“, o već pomenutim Zbornicima da i ne govorimo, zbirka pripovedaka „Kad se autobus pokvari“ našeg dragog kolege Bojana Kiša, kojoj se danas posvećujemo. Profesori naše škole prepoznali su njegov talenat, podsticali ga i podržavali tokom studija, stvarajući pozitivnu atmosferu iz koje je proizašla energija da kolega napiše ono što je u ovoj knjizi. Prepoznavši vrednost Bojanovih priča, želeli smo da mu pomognemo da ih učini dostupnima i široj publici, te smo oformili tim koji je zdušno radio na tome. Pomenuti tim profesora naše škole je u saradnji sa kolegom Bojanom sačinio projekat koji smo nazvali „Moja prva knjiga“ i sa kojim smo konkurisali kod Fonda za talente Pokrajinskog sekretarijata za sport i omladinu koji se kroz niz aktivnosti, da pomenemo ovde samo nagrade za istaknuta dostignuća mladih talenata u svojim oblastima, bavi podsticanjem i podržavanjem darovitih mladih pojedinaca. Pomenuti trud našeg tima urodio je plodom i veoma smo srećni, a dozvoliću sebi da kažem, i u pedagoškom smislu ponosni, što Vam danas možemo predstaviti prvu knjigu kolege Bojana Kiša.
O autoru i knjizi veoma nadahnuto su govorila naša dva uvažena gosta: profesorka Danijela Mareš Đilas i naš poznati pisac, ali i dragi kolega specijalista za afirmaciju dečijeg stvaralaštva Branko Stevanović, značajno ime srpske scene književnosti za decu, koji je i ove godine osvojio brojne nagrade u ovoj oblasti.
Realizaciju ove promocije zdušno su pomogli studenti okupljeni oko Jezičkog kluba. U svet Bojanovih priča uvele su nas koleginice Milena Krnjić i Sanja Vajda, a kolega Ivan Veljković pratnjom na klavijaturama doprineo umetničkom raspoloženju.
dr Aleksandra Gojkov-Rajić


















