У Центру за целоживотно учење Високе струковне васпитачке и медицинске школе у Вршцу, у претходном периоду, реализовани су новоакредитовани програми за стручно усавршавање наставника, васпитача и стручних сарадника. Програм Холистички приступ раном развоју и учењу деце предшколског узраста и „Године узлета” – изазови и перспективе (Каталошки број програма Завода за унапређивање образовања и васпитања: 883) успешно су, у три различита термина (24. септембра, 1. и 15. октобра), одржали професори наше школе проф. др Александар Стојановић и др Тања Недимовић (Опширније о циљу и садржају програма видети на адреси: https://zuovkatalog.rs/index.php?kataloski_broj=883&action=page%2Fcatalog%2Fview). У овом програму је учествовало укупно 80 васпитача и медицинских сестара-васпитача из више предшколских установа: ПУ „Наша радост”, Смедерево; ПУ „Здраво дете”, Пожаревац; ПУ „Галеб”, Петровац на Млави; ПУ „Полетарац”, Жагубица; ПУ „Мајски цвет”, Велико Градиште; ПУ „Ласта”, Голубац; ПУ „Лане”, Кучево; ПУ „Моравски цвет”, Кучево и ПУ „Љубица Вребалов”, Пожаревац. У пријатној радној атмосфери уз изузетну укљученост свих учесника обрађене су следеће теме: 1. Психолошке теорије и савремена истраживања раног развоја – темељи холистичког приступа; 2. Карактеристике развоја и учења деце предшколског узраста – холистички приступ; 3. Савремене педагошке теорије – оквир холистичког и интегрисаног приступа раном развоју и учењу; 4. Развијање реалног програма уз примену холистичког приступа и одговарајућих стратегија васпитача. Програм је високо оцењен – просечна оцена све три реализације је 3,94, уз следећа запажања/коментаре учесника: Била је јако занимљива и поучна обука; Препоручила бих обуку својим колегама; Веома аутентично; Занимљиво, динамично, применљиво; Обогатили смо знања о новим Основама програма; Обука је корисна за имплементацију нових Основа програма „Године узлета”; Корисно за наш даљи рад/праксу; Обука је била занимљива и за сваку препоруку; Све препоруке за предаваче…
Програм За корак испред у предшколству – унапређивање преносивих (комуникацијских, личних и дигиталних) вештина (Каталошки број програма Завода за унапређивање образовања и васпитања: 819) веома успешно су, 8. октобра 2022, одржали професори Високе школе др Ивана Ђорђев, др Тања Недимовић и др Предраг Пртљага (Опширније о циљу и садржају програма видети на адреси: https://zuov-katalog.rs/index.php?kataloski_broj=819&action=page%2Fcatalog%2Fview). Том приликом учествовало је 27 васпитача и медицинских сестара-васпитача из ПУ „Дечја радост”, Панчево, а обрађене су следеће теме: 1. Шта су преносиве вештине и (разлози за) њихово унапређивање; 2. Оснаживање преносивих (комуникацијских, личних и организационих) вештина и њихова примена у васпитно-образовном контексту; 3. Јачање преносивих (дигиталних) вештина; 4. Примена преносивих (дигиталних) вештина у васпитно-образовном контексту. Учесници су веома високо оценили семинар (3,96) уз следећа запажања/коментаре: Веома сам задовољна реализаторима програма који су стручни и у потпуности посвећени свом раду; Од смеха до суза, па опет до смеха. Представљена је суштина теме обуке, унета животност, а истакла бих и применљивост садржаја обуке у васпитно-образовном раду; Осетила сам се посебно уважено. Чула сам и промислила сам о стварима о којима не говоримо отворено и често. Штета је што обука није дуже трајала; Обука је динамична, атмосфера одлична, учесницима је све сликовито приказано кроз мноштво примера, свакодневне животне ситуације. Свака част реализаторима програма; Актуелне теме, одлични реализатори и одлична организација; Реализатори су превазишли сва очекивања; Изузетно ми се допало што се обука односила и на наш лични развој, што ће, свакако, допринети квалитету в. о. рада којим се бавим. Волела бих више обука баш оваквог типа…
Програми су одржани у оквиру активности на пројекту KEY (Keep Educating Yourself) финансираног средствима Erazmus+ програма Европске уније, који је усмерен ка изградњи капацитета за целоживотно усавршавање васпитача у складу са њиховим потребама. Висока школа је чланица конзорцијума који чини 17 партнера, из Србије, Црне Горе, Румуније, Мађарске, Словеније и Велике Британије.
Извештај припремила: др Љиљана Келемен Милојевић
[nggallery id=408 template=“sliderview“]