U Beogradu je dana 22.12.2023. godine u organizaciji Udruženja dijetetičara predškolskih ustanova Srbije organizovan Simpozijum na temu: „Gojaznost-multidisciplinarni pristup u prevenciji i lečenju“ koji je posebno istakao da gojaznost u svetu poprima pandemijski karakter.
Prema raspoloživim podacima u Srbiji se takođe poslednjih decenija povećava broj gojaznih, naročito školske dece i adolescenata, a gojaznost je u tom uzrastu jedan od ključnih faktora za pojavu aterogeneze i kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa i metaboličkog sindroma. Alergije na hranu i digestivni problemi kod dece su takođe u porastu, te ishrana i lečenje predstavljaju poseban izazov i odgovornost. Simpozijum je imao za cilj da polaznicima od strane eminentnih stručnih autoriteta ukaže na :
- Rizike u detinjstvu za nastanak gojaznosti i drugih oboljenja
- Pravovremeno preduzimanje mera, usmerenih na promene načina ishrane i povećanje fizičke aktivnosti
- Važnost i efekte multidisciplinarnog pristupa u prevenciji i lečenju
Pored eminentnih stručnjaka sa medicinskog fakulteta u Beogradu zatim stručnjaka sa Instituta za Javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“ koji se bave istraživanjima u ovoj oblasti, dijetetičara-nutricionista predškolskih ustanova i onih koji su zaposleni u zdravstvenim ustanovama i koji se bave kliničkom ishranom, našu školu je na Simpozijumu predstavljala nastavnik veština, Marija Milovanović sa temom „Uticaj edukacije roditelja na ishranu dece predškolskog uzrasta i zdravstveno vaspitni rad“.
Rad je posebno istakao značaj visokoobrazovanih medicinskih sestara u zdravstveno-vaspitnom radu sa svim kategorijama stanovništva, a u okviru samostalnih i međuzavisnih uloga koje imaju.