Podaci o razvoju dece, posebno o zapažanjima negativnih pojava kod pojedinaca, predstavljaju profesionalnu tajnu, koja se na može saopštavati neovlašćenim osobama, zbog mogućnosti nesporazuma pa i zloupotreba. Oni mogu biti dostupni samo vaspitačima, stručnim saradnicima i upravnom osoblju ustanove, a za njihovo korišćenje van ovog kruga (npr. za naučno-istraživački rad) potrebna je posebna dozvola.
Potrebno je, konačno, istaći da praćenje dečijeg razvoja ni u kom pogledu nema za svrhu da se dete kategoriše, označi nekom etiketom, već da se bolje shvate njegove specifičnosti kako bi se uspešnije izašlo u susret njegovim razvojnim potrebama i mogućnostima. Vaspitać treba da svako dete prihvati kao jedinstvenu i neponovljivu ličnost u razvoju, kojoj se najbolje može pomoći ako se sagledaju njeni specifični problemi i mogućnosti za napredovanje, imajući u vidu ćemu teži i šta je u stanju da postigne u razvojnoj perspektivi.
Zato portfolio kao pozitivan način pračenja i vrednovanja deca, pogodan je za čuvanje dokumenata koja se izlažu i očima javnosti, i ne narušava poverljivost podataka o njima, jer je dete zajedno sa vaspitačem i roditeljima odlučilo šta želi da stavi u nju.
Zakon o pravima deteta:
http://www.vesti.rs/Vesti/Zastitnik-prava-deteta-uskoro-i-u-Srbiji.html
DX
Dečji informativno kulturni servis – DX je rezultat zajedničkog projekta JuCPD-a, grupe “Deca-deci“ i Dečjeg kulturnog centra Beograd i predstavlja deo šireg programa direktno namenjenog deci i mladima u oblasti podsticanja dečje participacije kao integrativnog dela obrazovanja za prava deteta i medije. http://www.cpd.org.rs/dx.html
Korišćena literatura:
-
Kamenov, E., 2006, Vaspitno-obrazovni rad u dečijem vrtiću, Novi Sad: Dragon
Leave a Reply